Web site sahipleri internet siteleri ile gelir elde edip fikir ve ürünlerini binlerce kişiye gösterebiliyor. Bu şekilde internetin sınırsız olanaklarından faydalanabiliyor. Ancak kimi zaman web site sahipleri güvenlik açıkları nedeniyle zor durumda kalabiliyor ve hatta göstermiş oldukları emeklerin hepsi bir anda çöpe gidebiliyor. Bu aşamaya gelen birçok kişi gelecekte web sitelerini daha güvenli hale getirmek için kolları sıvıyor ancak çoğu zaman iş işten geçmiş oluyor. Bu nedenle bir web sitesi daha yayın hayatına geçmeden güvenli hale getirilmelidir.

Gerek casus yazılımlar aracılığı ile gerek sosyal mühendislik yöntemleri i web sitenize zarar vermek isteyen kişilerden korunmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar her ne kadar web sitesi sahipleri için yapılması zor ve karmaşık görünse de web sitelerinin geleceği açısından çok önemlidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  1. Şifrelerinizi Koruyun: Şifre korumak web sitesi güvenliğini sağlamanın ilk ve en kolay adımıdır. Gerek web sitenizin paneli gerek web sitesi dosyalarınızın bulunduğu sunucular şifre ile korunan özel alanlardır. Bu alanların şifrelerini yalnızca site sahibi olarak siz bilmelisiniz. Web siteniz için herhangi bir işlem yaptıracakken dahi yalnızca kişiye özel yetki vermeli, işlem bittikten sonra o yetkiyi kaldırmalısınız.
  2. Crack Yazılım ve Tema Kullanmayın: Web site sahiplerinin en çok yaptığı hatalardan biri de masraftan kaçınmak için yazılım ve temaları crack olarak kullanıyor olmalarıdır. Ancak bu çok yanlış bir davranıştır ve geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle herhangi bir web sitesi yaptırırken güvenlik açıklarının olmasını istemiyorsanız orijinal yazılım ve tema satın almalısınız.
  3. WordPress’i Güncel Tutun: WordPress dünya üzerindeki birçok web sitesinde tercih edilen yazılımdır. Bu yazılımın popüler olması nedeniyle yazılım sahipleri düzenli olarak bu yazılımı güncellemekte ve her türlü açığı gidermektedir. Siz de yeni yapılan bu güncellemeleri web sitenizde uygulayarak casuslara karşı web sitenizi koruyunuz.
  4. SSL ve Google Captcha Kullanın: SSL sertifikası ve Google Captcha güvenli bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Birazcık masraf yaparak bu sertifikalara sahip olmanız web sitenizin sürekliliği açısından çok önemlidir.

Web Sitelerinizin Güvenliğini Bize Bırakın!

websiteyap.net firması olarak web site paketlerimizi alan her müşterimizin web sitelerini güvenli hale getiriyor, anahtar teslim olarak teslim ediyoruz. Uzman kadromuz ile sizler için en iyi kullanım deneyimi sunan web sitelerini en üst düzey korumayı sağlayarak teslim ediyoruz. Siz de bu benzersiz deneyime tanıklık etmek isterseniz www.websiteyap.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.