Bir web sitesi yapıldıktan sonra direkt olarak yayına geçmesi hiçbir şey ifade etmeyecektir. Çünkü bir web sitesinin işlevselliği ve tasarımı gibi kullanıcı deneyimine yönelik özellikleri her ne kadar yeterli olmasa da bazı çalışmalar eksik olacağı için arama motorlarında yer alması zor olacaktır. Bu nedenle herhangi bir arama yapan internet kullanıcısı bu web sitesi ile karşılaşmadığı için web sitesinin ziyaretçi sayısı çok az olacaktır. Bu çalışmaların ise başında SEO çalışmaları yer almaktadır.

SEO Çalışması Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO kelime anlamı olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bir web sitesi için SEO çalışması yapılarak o web sitesindeki sayfaların arama motorlarında ilk sayfada ve hatta ilk sıralarda yer alması sağlanır.

SEO, web sitelerinin herhangi bir reklam ücreti vermeden ücretsiz bir şekilde organik ziyaretçi çekmesini sağlayan önemli bir çalışmadır. Doğru yapıldığı takdirde yeni bir web sitesinin bile uzun geçmişi olan bir web sitesini geçme şansı çok yüksektir. Ancak yanlış yapıldığında ise büyük masraflar yapılsa dahi hiçbir sonuç elde edilmeyecektir. Bu nedenle web sitelerine SEO çalışmaları yaptırılırken alanında uzman ekiplerle iş birliği yapılması önerilir. Bu doğrultuda websiteyap.net olarak bünyemizdeki uzman SEO ekibi ile web sitelerinin arama motorlarında en üst sıralara yerleşmeleri için her türlü desteği sağlamaktayız.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Ancak uzmanlık gerektiren bir çalışma olduğu için her web sitesi sahibi bu çalışmaları yapamaz. Bu nedenle alanında uzman bir SEO uzmanından faydalanılması gerekir.

Bir web sitesine SEO çalışması yapılırken farklı SEO tekniklerinden faydalanılır. İlk aşamada site içi SEO olarak bilinen sayfa başlıkları, sayfa açıklamaları, görsel kullanımı, etiket kullanımı ve iç linkleme gibi ayarlar yapılır. Daha sonra site hızını iyileştirme, url yapılandırılması, mobil uyumluluk, kırık linklerin düzeltilmesi, robot.txt, sitemap.xml, search console ve analtics kullanımı gibi teknik SEO çalışmaları yapılır.

Yukarıda belirtilen SEO çalışmaları bu çalışmanın yalnızca bir bölümünü oluşturur. Çalışmalar bu haliyle bile yeterli olsa dahi ek çalışmalara gereksinim vardır. Bu işlemlerden sonra SEO uyumlu makale girişi, yerel SEO çalışması, sosyal medya yönetimi ve reklam gibi site dışı SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.